Beklemekten öte... Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikayeler 
Beyond Waiting Stories from Turkey-Armenia Border 

Hrant Dink Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Free Press Unlimited ve Gümrü Gençlik Girişim Merkezi,“Beklemekten Öte… Türkiye-Ermenistan Sınırından Hikâyeler” başlıklı bir sergi gerçekleştiriyor.

Aleksey Manukyan, Anıl Çizmecioğlu, Anush Babajanyan, Arif Yaman, Armenuhi Vardanyan, Deniz Pekkıyıcı, Eren Aytuğ, Marianna Vardanyan, Sofia Danielyan ve Volkan Doğar’ın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan beş multimedya belgesel, 1-3 Temmuz 2012 tarihleri arasında Galata Fotoğrafhanesi’nde gösterildi.

1993’de kapatılan Türkiye-Ermenistan sınırı; insanları, köyleri, rayları, çocuk seslerini ve anıları birbirinden ayırmaya devam ediyor.

“Beklemekten Öte”, sınır kentleri Kars ve Gümrü’de yaşayan insanların gündelik hayatlarını, bekleyişlerini ve yıllardır devam eden diyalogsuzluk ortamını anlatıyor.

Yıllardır hiç gelmeyen bir treni bekleyen istasyon görevlileri; yıllarca Türkiye’den bir misafirin kapısını çalıp kendisini ziyaret etmesini bekleyen Kima’nın Erzurum'dan başlayıp Gümrü'nün gündelik hayatına uzanan kişisel hikâyesi; yaptıkları müzikle sınırın sessizliğini bozan Bayandur’un çocukları; Kars’ta kentsel dönüşümle gelecek yıkımı bekleyen mahalle sakinleri ile dedesinin köyünden izler ararken yolu kesişen Sofia; geçmiş travmalarıyla yüzleşirken seslerini birbirine duyurmayı bekleyen bir Kürt ve Ermeni’nin hikâyeleri, “beklemekten öte” dinlemeye, konuşmaya ve eyleme davet ediyor.

Sergilenen beş multimedya belgesel, Hollanda Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği desteği ile gerçekleşen “Diyalog için Multimedya” projesi kapsamında üretildi. Proje, Türkiye ve Ermenistan’dan genç fotoğrafçıların ortak üretimlerine olanak sağlamayı, yeni anlatım yöntemleriyle seslerini güçlendirmeyi ve iki ülke arasındaki diyalog sürecine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Beyond Waiting Stories from Turkey-Armenia Border 

Hrant Dink Foundation, Galata Fotoğrafhanesi, Free Press Unlimited and YIC Youth Initiative Center in Gyumri are jointly holding the multimedia exhibition“Beyond Waiting… Stories from Turkey-Armenia Border”.

The five multimedia documentaries, jointly produced by Aleksey Manukyan, Anıl Çizmecioğlu, Anush Babajanyan, Arif Yaman, Armenuhi Vardanyan, Deniz Pekkıyıcı, Eren Aytuğ, Marianna Vardanyan, Sofia Danielyan and Volkan Doğar opened for visitors from June 1st - June 30th 2012, at Galata Fotoğrafhanesi.

Sealed in 1993, the Turkey-Armenia bordercontinues to divide people, villages, railway tracks, children's laughter and memories.

"Beyond Waiting" captures the daily lives of people in the border cities Kars andGyumri as well as the years of interrupted dialogue.

The station workers waiting for years and years for a train that never comes; Gyumri’s Kima who have been waiting for years for a guest from Turkey to come and knock on her door; the children of Bayandur who break the silence of the border with their music; Sofia whose path crosses with the inhabitants of a Kars neighbourhood awaiting demolition due to urban gentrification plans, while she was looking for the traces of her grandfather; a Kurd and an Armenian whose voice try to reach each other as they face their past traumas do all call us to listen, speak and act “beyond waiting”.

The five multimedia documentaries, to be exhibited, were produced within the framework of the “Multimedia for Dialogue” project supported by the Consulate-General of the Kingdom of the Netherlands and the British Embassy. The project aims at creating an enabling environment for the joint productions of young photographers from Turkey and Armenia, to strengthen their voice through new forms of storytelling and to contribute to dialogue between the two neighbouring countries.


Inception, ÇokÇok Gallery
Cem Ersavcı, Volkan Doğar, Özgün Öztürkçine

Çok Çok Gallery said ‘hello’ to the world of photography with its first exhibition titled "Başlangıç" (“Inception”). "Başlangıç-Inception" exhibition featuring the testimonies of Cem Ersavcı, Özgün Öztürkçine ve Volkan Doğar in the coasts took place in Atölye Pera between the dates of 22nd March- 20th April 2014. www.atolyepera.com

Sen hiç yeniden başlamayı denedin mi?

Atölye Pera, ilk sergisi Başlangıç ile fotoğraf dünyasına “Merhaba” diyor. Siyah-beyaz fotoğrafların yer aldığı sergi 22 Mart- 20 Nisan 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Atölye Pera, 22 Mart-20 Nisan tarihleri arasında Cem Ersavcı, Özgün Öztürkçine ve Volkan Doğar’ın fotoğraf seçkilerinden oluşan Başlangıç adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların siyah-beyaz serilerinden oluşan sergi, hayatın herhangi bir döneminde yeniden başlama olgusunu insana hatırlatıyor. Fotoğraf serilerinin her birinde belirgin bir biçimde kendini hissettiren “boşluk duygusu” insanın “hiçlik” kavramını sorguluyor.

Sergide yer alan, Cem Ersavcı’nın ‘Stil Life’, Volkan Doğar’ın ‘Zamansız’ ve Özgün Öztürkçine’nin “Sokak” fotoğrafları, birbirinden bağımsız üç fotoğrafçının kıyılardaki yolculuğuna tanıklık ediyor. Bu tanıklık insanı geniş boşluklar içersinde leke değerine çevirerek, doğanın mükemmel dengesi içindeki geçiciliğine gönderme yapıyor. Sergide yer alan sanatçıların ortak bir dil çerçevesinde ürettiği fotoğraf serilerinin küratörlüğünü ise Volkan Doğar üstleniyor.

Genç ve yetenekli fotoğrafçıların çalışmalarını sergileyebilecekleri bir alan yaratmak hedefiyle yola çıkan Atölye Pera, her yaştan ve her üsluptan fotoğrafçılara kapılarını Başlangıç sergisiyle açarken,  deneyimli fotoğrafçıların eğitmenliğinde fotoğrafın çeşitli disiplinlerine dair atölye çalışmaları düzenliyor.